niedziela, 16 sierpnia 2015

Egzotyczna Polska Wschodnia - part 9 - Rowerami przez Puszczę Białowieską



W Puszczy Białowieskiej znaleźliśmy się  kontynuując trasę jak najbliżej wschodniej granicy: od Kruszynian przez Chomontowce, Bobrowniki, Gobiaty, Mostowlany, Jałówkę, naokoło Zalewu Siemianiówka przez Bachury, Bondary i prosto do Hajnówki - miejscowości na granicy Puszczy Białowieskiej. 


Za wsią Gobiaty mamy obietnicę przejścia do innego świata przez bramę z napisem MIR na dawnym przejściu kolejowym pomiędzy Polską, a Białorusią  
Brama z napisem MIR na granicy polsko - białoruskiej koło miejscowości Gobiaty 
Cerkiew w Mostowlanach z   1862 r 


Rowery są świetną opcją do zwiedzania Puszczy Białowieskiej, szczególnie jesienią, kiedy już nie ma tylu turystów. Park Narodowy także dba o rowerzystów, chociażby stawiając pokaźnych rozmiarów stojak rowerowy przy wejściu do Rezerwatu Pokazowego Żubra. 

Szczegółowa informacja o okolicznych szlak rowerowych: http://powiat.hajnowka.pl/ctrpb/szlaki_rowerowe








Szlak "Żebrem Żubra"  jest w bardzo złym stanie technicznym, ale jest w tym dodatkowy urok - Puszcza wchłania to co stworzył człowiek. Kładki, które prowadzą przez całą trasę po podmokłym lesie są pełne zapadnięć i wystających gwoździ. Jednak rowery całkiem dobrze poczuły się na mostkach, pomimo, że koła co chwila zapadały się w zmurszałe drewno. Na szlaku poczuliśmy dziką puszczę, szczególnie, że nikogo nie spotkaliśmy. 




































piątek, 14 sierpnia 2015

Egzotyczna Polska Wschodnia - part 8 - Puszcza Białowieska - bliskie spotkania ze zwierzętami


Puszcza Białowieska jest położna na terenie dwóch państw Polski i Białorusi w dorzeczu Narwi i Bugu. Są tu zachowane fragmentu lasu o charakterze pierwotnym ( nigdy nie modyfikowany przez człowieka). Charakteryzuje się niesamowicie różnorodną fauną ( 60 gatunków ssaków, 19 gat. płazów i gadów) i florą ( 13 - 20 tys gatunków). Puszcza jest także europejską ostoją ptaków. Puszcza jest terenem ochronnym od XV wieku. 


Najłatwiej zobaczyć  pełną różnorodność fauny Puszczy Białowieskiej w Rezerwacie Pokazowym Żubrów, który znajduje się ok. 3 km od Białowieży. Wejście płatne - normalny 9 zł - ulgowy 5zł. 

Wejście do Rezerwatu Ścisłego "Orłówka" wiąże się z o wiele wyższym kosztem ze względu na wymóg posiadania pozwolenia i przewodnika. Wycieczki są organizowane m.in przez PTTK, trwają ok. 6h - koszt ok. 330 zł za grupę 6-osobową - podobno można się w nim poczuć jak w Europie sprzed 2000 lat.


BEZ WIZY PO BIAŁORUSKIEJ PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ

Od 12.06.2015 można zwiedzać także białoruską część Puszczy Białowieskiej w ruchu bezwizowym po przekroczeniu punktu granicznego "Pieroriew" ( przejście pieszo-rowerowe). Wcześniej należy wypełnić na stronie internetowej wniosek o przepustkę oraz posiadać paszport i ubezpieczenie - więcej informacji na stronie Ruch bezwizowy Puszcza Białowieska

ŻUBRY 
Symbolem Puszczy Białowieskiej są oczywiście żubry - jest tu największe stado żubrów żyjących na wolności na świecie. Samiec żubra może ważyć nawet tonę. Na świecie wg danych z 2013 żyło 5249 osobników, z czego 1377 w Polsce ( połowa w Puszczy Białowieskiej).





ŻUBROŃ 
 skrzyżowanie żubra z krową


JELENIE

Jelenie są gatunkiem bardzo licznym w Puszczy Białowieskiej. Mieliśmy okazję oglądać poniższego samca w okresie rykowiska. Jego basowe ryczenie rozlegało się po całej Puszczy i swoim porożem nie omieszkał także turystów stojących za płotem.






ZASKRONIEC
Oczywiście nie tylko w rezerwacie może spotkać zwierzęta, tego oto zaskrońca spotkaliśmy na środku drogi  w sercu Puszczy Białowieskiej. Odstraszał nas charakterystycznym syczeniem. Nie jest jadowitym wężem i jest pod ścisłą ochroną.



DZIKI 
Warchlaki jak tylko się pożywiły nasionami z runa leśnego, zaległy w słodki sen



WILKI

Puszcza Białowieska posiada jeden z najbogatszych zespołów ssaków drapieżnych w Europie - 12 gatunków - m.in łasica, gronostaj, kuna leśna, wydra, borsuk, lis, jenot i na koniec największe ryś i wilk. Na stałe w Puszczy mieszkają 3-4 watahy wilków po 4-5 osobników, chociaż podczas obserwacji zauważoną w samym sercu Puszczy nawet 10-osobnikową watahę. Jedna wataha musi co drugi  dzień zjeść jednego przedstawiciela kopytnych np. jelenia.